جمعه 31 شهریور ماه 1396 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان  | فارسی   English
روز چهارشنبه بیست‌ و دوم شهریورماه ۱۳۹۶، روزنامه‌ی شرق گزارشی از حضور مسعود نیلی دستیار ویژه‌ی رئیس‌جمهور در امور اقتصادی و حسین عبده تبریزی مشاور وزیر راه و شهرسازی و عضو شورای عالی بورس در گردهمایی دانش‌آموختگان دانشکده‌ی مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف ارائه داد.
یادداشت کوتاه حسین عبده تبریزی در تجارت فردا برای اولین بار از حوزه‌ی نظری فاصله می‌گیرد، و به روش‌های اجرایی می‌پردازد.
در پی اقدام بانك مركزی برای كاهش نرخ سود بانكی، حسین عبده تبریزی طی مقاله‌ای در روزنامه‌ی اعتماد مورخ سه‌شنبه هفتم شهریورماه این اقدام بانک مرکزی را مورد تحلیل و بررسی قرار داد.
حسین عبده تبریزی در پنجمین همایش نشان تجاری با رویکرد نقش نام تجاری در توسعه‌ی کسب‌وکار که طی روزهای 25 و 26 مردادماه در سالن همایش ساختمان ساپکو مشهد با حضور تعداد زیادی از صاحبان صنایع کشور برگزار شد، شرکت کرد.
روز دوشنبه بیست‌وسوم‌ مردادماه، حسین عبده تبریزی در نخستین جشنواره بورس و رسانه شرکت کرد.
Print Send to Friends
یکشنبه 20 فروردین ماه 1396 | hits : 2716 | Code: 1413
کتاب مالی شرکت‌ها (چهار جلدی)


حسین عبده تبریزی با همکاری آقایان سعید اسلامی بیدگلی و ابوذر سروش در تدارک مجموعه‌ای چهارجلدی با عنوان مالی شرکت‌هاست.

کتاب مالی شرکت‌ها (چهار جلدی)

چهل سال قبل کتاب مدیریت مالی وستون و بریگام با ترجمه‌ی حسین عبده تبریزی منتشر شد. جلد دوم ان نیز دو دهه بعد انتشار یافت. اکنون وی با همکاری آقایان سعید اسلامی بیدگلی و ابوذر سروش در تدارک مجموعه‌ای چهارجلدی با عنوان مالی شرکت‌هاست. شایسته است نخست تفاوت عنوان "مدیریت مالی" با "مالی شرکت‌ها" را دریابیم. "مدیریت مالی" اصطلاحی پایه و ژنریک است که برای اداره‌ی وجوه توسط افراد، شرکت‌های انفرادی، مشارکت‌ها، شرکت‌ها، و حتی نهادهای عمومی و دولت‌ها به کار می‌رود. کتاب‌های مدیریت مالی اصول پایه‌ای "مالی" را شامل می‌شود; یعنی می‌توان به چنین کتاب‌هایی عنوان "اصول مبانی مالی" را الصاق کرد.

در مقابل، مالی شرکت‌ها به طور خاص به مدیرت مالی شرکت‌های سهامی اشاره دارد.در این شرکت‌ها مالکیت از مدیریت جداست و سرمایه‌گذاران مسئولیت محدود و متناسب با آورده‌ی (سرمایه‌ی) خود دارند. مباحث "مالی شرکت‌ها" البته فقط شرکت‌های غیر مالی را شامل می‌شود. بنابراین، در کتاب‌های "مالی شرکت‌ها" بحث اداره‌ی مالی نهادهایی چون بانک، بیمه، صندوق بازنشستگی،... (نهادهای مالی) در میان نیست. "مالی شرکت‌ها" شامل تأمین مالی عملیاتی و تصمیمات سرمایه‌گذاری شرکت می‌شود. "مالی شرکت‌ها" شامل فعالیت‌های مالی و سرمایه‌گذاری شرکت‌ها از طریق بازارهای عمومی یا اختصاصی می‌شود. روشن است که محتوای کتابی در زمینه‌ی "مالی شرکت‌ها" شامل تقریباً همه‌ی مباحث پایه‌ای می‌شود که در کتاب "مدیریت مالی" می‌آید. اما آن مباحث را در رابطه با شرکت‌های سهامی (شرکت‌هایی با مسئولیت محدود) دنبال می‌کند، و طبعاً مفصل‌تر از کتاب‌های "مدیریت مالی" است. "مالی شرکت‌ها" حوزه‌ای از علم مالی است که با منابع تأمین مالی و ساختار سرمایه‌ای شرکت‌های سهامی، تصمیماتی که شرکت‌ها برای افزایش ارزش شرکت برای سهامداران می‌گیرند، و نیز ابزارها و تحلیل‌هایی که برای تخصیص منابع مالی مورد استفاده قرار می‌گیرد، سر و کار دارد. تحلیل سرمایه‌گذاری (بودجه‌بندی سرمایه‌ای)، مدیریت سرمایه در گردش، گرد‌آوری وجوه به شکل بدهی یا سرمایه، ساختار سرمایه و تجدید ساختار، سیایت پرداخت سود سهام، ادغام و اکتساب مالکیت، ... همه از موضوعات اصلی‌ای است که در کتاب‌های "مالی شرکت‌ها" ار آن بحث به میان می‌آید.

این مجموعه‌ی چهار جلدی که فصل‌هایی از آن را در این‌جا می‌یابید، تا پایان سال ۹۶ به تدریج آماده‌ی چاپ شده و انتشار می‌یابد. هشت فصل اول جلد اول کتاب را شکل می‌دهد که شامل دو بخش مقدمات و محیط مالی است. فصل‌ها نهم تا نوزدهم محتوای جلد دوم کتاب را شکل می‌دهد. دو بخش مدیریت سرمایه در گردش و تصمیمات مربوط به سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت در این جلد می‌آید. جلد سوم کتاب از فصل بیستم شروع می‌شود و در بخش پنجم کتاب هزینه‌ی سرمایه و خط‌مشی مالی بلندمدت شرکت‌ها را پوشش می‌دهد. جلد چهارم که آخرین مجلد از این مجموعه است شامل بخش ششم است که تأمین مالی بلندمدت از خارج شرکت را مورد بحث قرار می‌دهد و نیز بخش هفتم را در بر می‌گیرد که دربرگیرنده‌ی موضوعات پیشرفته‌ای چون مالی شرکت‌های بین‌المللی، ادغام و قبضه‌ی مالکیت، تأمین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان و امثال آن است.

توصیه می‌شود که در رشته‌های مالی سی و چهار فصل کتاب طی دو درس سه‌‌واحدی "مالی شرکت‌های ۱" و "مالی شرکت‌های ۲" تدریس شود.

فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
© Copyright 2011 iranfinance.net All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :