شنبه 5 اسفند ماه 1396 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان  | فارسی   English
در روز پنجشنبه ۲۶ بهمن نود و شش حسین عبده تبریزی در تبریز در سازمان مدیریت صنعتی و اتاق بازرگانی تبریز سخنرانی کرد.
روز یکشنبه ۸ بهمن‌ماه دکتر عبده در سمینار علمی و آموزشی تحلیل بازار مسکن شرکت کرد.
هفته‌نامه‌ی تجارت فردا در شماره‌ی ۲۵۶ خود، طی مقاله‌ای از دکتر حسین عبده تبریزی به تحلیل نقش صنعت بیمه در رشد اقتصادی، توسعه‌ی ملی و بهبود فضای سرمایه‌گذاری پرداخته است.
سومین ویراست فرهنگ اصطلاحات مالی و سرمایه‌گذاری تألیف غلامرضا نظربلند و حسین عبده تبریزی در پایان اسفند ۱۳۹۶ منتشر می‌شود.
در روز دوشنبه ۱۳۹۶/۱۰/۲۵، حسین عبده تبریزی در پانل “اقتصاد و توسعه‌ی پایدار شهری” از سومین کنفرانس جامع مدیریت شهری ایران با رویکرد زیرساخت‌ها، خدمات و توسعه‌ی پایدار شهری در محل دانشگاه تهران شرکت کرد
Print Send to Friends
یکشنبه 20 فروردین ماه 1396 | hits : 4475 | Code: 1413
کتاب مالی شرکت‌ها (چهار جلدی)


حسین عبده تبریزی با همکاری آقایان سعید اسلامی بیدگلی و ابوذر سروش در تدارک مجموعه‌ای چهارجلدی با عنوان مالی شرکت‌هاست.

کتاب مالی شرکت‌ها (چهار جلدی)

چهل سال قبل کتاب مدیریت مالی وستون و بریگام با ترجمه‌ی حسین عبده تبریزی منتشر شد. جلد دوم ان نیز دو دهه بعد انتشار یافت. اکنون وی با همکاری آقایان سعید اسلامی بیدگلی و ابوذر سروش در تدارک مجموعه‌ای چهارجلدی با عنوان مالی شرکت‌هاست. شایسته است نخست تفاوت عنوان "مدیریت مالی" با "مالی شرکت‌ها" را دریابیم. "مدیریت مالی" اصطلاحی پایه و ژنریک است که برای اداره‌ی وجوه توسط افراد، شرکت‌های انفرادی، مشارکت‌ها، شرکت‌ها، و حتی نهادهای عمومی و دولت‌ها به کار می‌رود. کتاب‌های مدیریت مالی اصول پایه‌ای "مالی" را شامل می‌شود; یعنی می‌توان به چنین کتاب‌هایی عنوان "اصول مبانی مالی" را الصاق کرد.

در مقابل، مالی شرکت‌ها به طور خاص به مدیرت مالی شرکت‌های سهامی اشاره دارد.در این شرکت‌ها مالکیت از مدیریت جداست و سرمایه‌گذاران مسئولیت محدود و متناسب با آورده‌ی (سرمایه‌ی) خود دارند. مباحث "مالی شرکت‌ها" البته فقط شرکت‌های غیر مالی را شامل می‌شود. بنابراین، در کتاب‌های "مالی شرکت‌ها" بحث اداره‌ی مالی نهادهایی چون بانک، بیمه، صندوق بازنشستگی،... (نهادهای مالی) در میان نیست. "مالی شرکت‌ها" شامل تأمین مالی عملیاتی و تصمیمات سرمایه‌گذاری شرکت می‌شود. "مالی شرکت‌ها" شامل فعالیت‌های مالی و سرمایه‌گذاری شرکت‌ها از طریق بازارهای عمومی یا اختصاصی می‌شود. روشن است که محتوای کتابی در زمینه‌ی "مالی شرکت‌ها" شامل تقریباً همه‌ی مباحث پایه‌ای می‌شود که در کتاب "مدیریت مالی" می‌آید. اما آن مباحث را در رابطه با شرکت‌های سهامی (شرکت‌هایی با مسئولیت محدود) دنبال می‌کند، و طبعاً مفصل‌تر از کتاب‌های "مدیریت مالی" است. "مالی شرکت‌ها" حوزه‌ای از علم مالی است که با منابع تأمین مالی و ساختار سرمایه‌ای شرکت‌های سهامی، تصمیماتی که شرکت‌ها برای افزایش ارزش شرکت برای سهامداران می‌گیرند، و نیز ابزارها و تحلیل‌هایی که برای تخصیص منابع مالی مورد استفاده قرار می‌گیرد، سر و کار دارد. تحلیل سرمایه‌گذاری (بودجه‌بندی سرمایه‌ای)، مدیریت سرمایه در گردش، گرد‌آوری وجوه به شکل بدهی یا سرمایه، ساختار سرمایه و تجدید ساختار، سیایت پرداخت سود سهام، ادغام و اکتساب مالکیت، ... همه از موضوعات اصلی‌ای است که در کتاب‌های "مالی شرکت‌ها" ار آن بحث به میان می‌آید.

این مجموعه‌ی چهار جلدی که فصل‌هایی از آن را در این‌جا می‌یابید، تا پایان سال ۹۶ به تدریج آماده‌ی چاپ شده و انتشار می‌یابد. هشت فصل اول جلد اول کتاب را شکل می‌دهد که شامل دو بخش مقدمات و محیط مالی است. فصل‌ها نهم تا نوزدهم محتوای جلد دوم کتاب را شکل می‌دهد. دو بخش مدیریت سرمایه در گردش و تصمیمات مربوط به سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت در این جلد می‌آید. جلد سوم کتاب از فصل بیستم شروع می‌شود و در بخش پنجم کتاب هزینه‌ی سرمایه و خط‌مشی مالی بلندمدت شرکت‌ها را پوشش می‌دهد. جلد چهارم که آخرین مجلد از این مجموعه است شامل بخش ششم است که تأمین مالی بلندمدت از خارج شرکت را مورد بحث قرار می‌دهد و نیز بخش هفتم را در بر می‌گیرد که دربرگیرنده‌ی موضوعات پیشرفته‌ای چون مالی شرکت‌های بین‌المللی، ادغام و قبضه‌ی مالکیت، تأمین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان و امثال آن است.

توصیه می‌شود که در رشته‌های مالی سی و چهار فصل کتاب طی دو درس سه‌‌واحدی "مالی شرکت‌های ۱" و "مالی شرکت‌های ۲" تدریس شود.

فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
© Copyright 2011 iranfinance.net All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :